Biz Kimiz?

MCT Yatırım bir sermaye yatırım, yönetim ve danışmanlık hizmeti şirketi olarak konumlanmaktadır.

Yatırım alanında bir aile sermayesi şirketi olarak faaliyet gösteren MCT Yatırım, bu kapsamda ailenin 60 yılı aşkın iş yönetimi deneyimini kullanarak yüksek büyüme potansiyeli olan sektörlerde faaliyet gösteren küçük-orta boyutlu şirketlere ve gelişmekte olan projelere büyüme ve girişim sermayesi sağlamaktadır.

Şirket tarafından benimsenen yatırım stratejileri, yatırım fırsatının sahip olduğu özgün dinamiklere göre değişkenlik gösterebilirken ana odağında sağlıklı ve güçlü bir büyüme yer almaktadır. Hedef sektörler arasında öncelikli olarak Gayrimenkul, Tüketici Ürünleri, Kimyasal Ürünler, Finansal Servisler, Sağlık ve Teknoloji alanları bulunmaktadır.

MCT Yatırım, danışmanlık hizmetleri kapsamında şirket birleşmeleri ve satın almaları, şirket değerlemesi ve finansal performans analizi hizmetleri vermektedir. Temel odağına müşteri gereksinimlerini alan şirket, müşteri ihtiyacına yönelik özel olarak tasarlanmış süreç ve çözümler ile sunduğu tüm hizmetlerde kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemektedir.
 

Tarihçemiz

Macit Ailesi iş dünyasına 1957 yılında Mahmut Macit tarafından kurulan Macit Petrol ile giriş yapmıştır. Macit Petrol, sektörünün öncü firmalarından biri olarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerine perakende ve toptan akaryakıt satışı ile yurt içi ve yurt dışında akaryakıt nakliye operasyonları gerçekleştirmiştir. Macit Ailesi, 2010 yılının son çeyreğinde Macit Petrol’deki hisselerinin tamamını başka bir gruba devrederek akaryakıt sektöründen çıkmıştır.

Ailenin petro-kimya alanındaki ikinci girişimi olan Petroyak A.Ş. 1977 yılında kurulmuştur. Macit Ailesi, yoğun bir şekilde kullanılan fuel-oil ve diğer ağır yakıtlardaki problemlerin giderilmesi ve kalitelerinin yükseltilmesi amacı ile yanma katalizörleri alanındaki ilk çalışmalarını 1970 öncesi dönemde başlatmıştır. Yoğun Ar-Ge ve üniversite düzeyindeki çalışmalar sonucunda üretilen ağır yakıt katkı maddeleri Petroyak markası altında petro-kimya sektörüne sunulmuştur.

Aile 2011 yılında kurmuş olduğu MCT Gayrimenkul Yatırım şirketi ile gayrimenkul geliştirme sürecinin tüm aşamalarında faaliyet göstermeye başlamıştır. Şirket hâlihazırda portföyünde bulunan arsa ve arazilere potansiyeli yüksek yatırımlar gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Macit Ailesi, 2011 yılını takip eden dönemde Finansal Servisler, Tüketici Ürünleri, Kimyasal Ürünler, Tekstil ve Teknoloji gibi birden çok sektörde kurmuş olduğu ortaklıklar aracılığı ile yatırım yelpazesini ve bilgi birikimini genişletmeye devam etmiştir. 2019 yılına gelindiğinde Aile edinmiş olduğu bu kazanımlarını MCT Yatırım çatısı altında toplamıştır. MCT Yatırım, halihazırdaki portföy şirketleri ve yeni yatırımları ile hissedarlarına ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı öncelikli hedef haline getirmiş bir yatırım ve yönetim şirketi olarak faaliyet göstermeye devam etmektedir.